Aktuálně

Blíží se rok, který bude ve znamení výměn řidičských oprávnění

22. 12. 2016 DSC00270

Rok 2017 bude ve znamení náporu na vydávání řidičských průkazů. V roce 2007 se jich totiž vydalo či vyměnilo přes neskutečných 1,1 milionu a nově vydávané měly dobu platnosti omezenou zpravidla na 10 let. Ministerstvo dopravy ČR (MD) proto očekává, že na úřady bude muset zamířit okolo 800 tisíc řidičů. Část z výše uvedeného čísla již totiž musela během desetiletí z nějakého důvodu výměnu provést.

Na přepážkách, které se u úřadů rozšířenou působností starají o agendu řidičských průkazů, by tak mohlo být poměrně těsno. Tomuto tvrzení nahrává i fakt, že největší počet řidičských průkazů byl tehdy vydáván během března, října a listopadu. Řidiči by si měli platnost svého řidičského průkazu pohlídat a dostatečně včas požádat podle svého bydliště o jeho výměnu, aby se vyhnuli frontám.

Výměnu lze provést již 3 měsíce před skončením platnosti řidičského průkazu a je zcela bezplatná. Lhůta pro vydání nového řidičáku je 20 dní, o výměnu lze požádat také ve zrychlené lhůtě do pěti pracovních dnů. Za expresní vydání si však řidiči připlatí 500 korun.

DSC00267Pro výměnu řidičského průkazu stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče) a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák.

Výměnu neodkládejte, hrozí totiž nepříjemné sankce. V případě, že o vydání nového řidičského průkazu nepožádají řidiči včas a budou řídit i po uplynutí jeho platnosti, vystavují se riziku pokuty za řízení bez platného řidičského průkazu. Za tento přestupek hrozí řidiči pokuta na místě do 2 tisíc korun, v případě správního řízení až 2 500 korun.

K předchozí velké výměně řidičáků došlo v letech 2010 – 2013, kdy musely být postupně vyměněna všechna oprávnění, vydané mezi lednem 1994 a dubnem 2004. K této výměně došlo z důvodu zavedení jednotného evropského formátu řidičských průkazů.

Zdroj: MD