Aktuálně

Dálniční známka nezdraží a přibude i nezpoplatněných úseků

30. 11. 2016 dojezd-modletice-prazsky-okruh-sokp-512-003

Do parlamentních voleb zbývá necelý rok. V tomto období se dají čekat různé milé pozornosti ze strany ministerstev. To „dopravní“ není výjimkou. Ale nelekejte se, nečeká nás otevření některé z chybějících částí Pražského okruhu. Nicméně řada věcí jistě potěší, ať již jde o to, že cena dálniční známky se nemění a délka nezpoplatněných úseků dálnic mírně vzroste.

Od prvního ledna příštího roku budou moci řidiči na dalších 11 úsecích dálnic v celkové délce 100 km jezdit bez dálniční známky. Jedná se o obchvaty velkých měst, které Ministerstvo dopravy ČR (MD) nově od 1. 1. 2017 vyjme ze zpoplatnění. Bude se jednat například o vjezdy do Prahy a část Pražského okruhu, dálnici kolem Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce, Prostějova nebo kolem Berouna. Ministerstvo tak chce ulevit dopravní situaci v jednotlivých městech a zabránit tomu, aby se řidiči dálnici vyhýbali a jezdili skrze město po silnicích nižších tříd.

Dan Ťok

Dan Ťok

Ministerstvo dopravy tímto krokem naváže na své rozhodnutí z roku 2016, kdy ze zpoplatnění vyjmulo 45 km úseků, kde se dálnice kříží se silnicí první třídy. Tento krok se velmi osvědčil. Pozitivně jej hodnotí nejen starostové dotčených měst, kterým se ulevilo, ale i samotné MD. Prodeje dálničních kupónů totiž neustále rostou, nedošlo tímto krokem tedy k žádným ekonomickým ztrátám. „Jsem rád, že jsme mohli řidičům opět vyjít vstříc. Budeme dále analyzovat i ostatní části dálniční sítě, kde by bylo možné vyjmout úseky a kde to občanům pomůže,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok. Mapka ke stažení je zde: mapa

Nejpozději k 1. prosinci 2016 bude zároveň zahájen prodej ročních dálničních kupónů pro rok 2017 hmotnostní kategorie do 3,5 tuny. Kupóny s dobou platnosti na jeden měsíc nebo deset dnů bude možné zakoupit nejpozději k 1. lednu 2017. Ceny kupónů pro rok 2017 zůstávají stejné jako u kupónů letošního roku.

dz-1-r-2017Roční kupón pro rok 2017 má platnost od 1. prosince 2016 do 31. ledna 2018 a jeho cena je 1 500,- Kč. Cena měsíčního kupónu činí 440,- Kč a cena desetidenního kupónu je 310,- Kč. U nových dálničních kupónů byla opět zvýšena jejich ochrana proti padělání a došlo i k mírné inovaci jejich designu. Roční kupón má tvar kruhu zelené barvy, měsíční bude ve tvaru čtverce oranžové barvy a desetidenní bude ve tvaru trojúhelníku fialové barvy. Podrobnosti ve vyhlášce zde: vyhlaska

V souvislosti s tím doporučuje MD motoristům, aby ve vlastním zájmu neodkládali nákup ročních kupónů na konec ledna, ale zakoupili si jej co nejdříve. Vyhnou se tak případnému riziku, že při hromadných nákupech dálničních kupónů na poslední chvíli mohou být na některých prodejních místech dálniční kupóny přechodně vyprodány a budou se tak muset obrátit na jiné prodejce.

dz-10-d-2017 dz-1-m-2017Zároveň by se řidiči měli vyhýbat nákupům kupónů mimo legitimní prodejní místa a za cenu jinou než je uvedena výše. Aktuální seznam prodejních míst včetně poštovních provozoven naleznete na www.sfdi.cz. Jednotlivá prodejní místa jsou označena speciální nálepkou a zároveň jsou vybavena ceníkem a tříjazyčným informačním letákem.

I v roce 2017 bude v rámci prováděných kontrol Policií ČR a Celní správou na pozemních komunikacích věnována zvýšená pozornost ověřování pravosti vylepených kupónů na vozidlech a jejich kontrolních ústřižků. V případě, že motorista vylepí na vozidle padělaný kupón, dopouští se přestupku a vystavuje se tak riziku uložení pokuty za užívání zpoplatněných pozemních komunikací bez řádně uhrazeného časového poplatku, a to ve výši až 5000 korun v blokovém řízení, nebo až 100.000 korun ve správním řízení. Zároveň se vystavuje riziku možného trestního stíhání za spolupodílnictví na šíření padělaných kupónů.

Zdroj: MD

mapa-placenych-a-neplacenych-dalnicnich-useku-2017