Aktuálně

Lanový most na Jižní spojce se o prvním srpnovém víkendu znovu úplně uzavře

30. 7. 2019 Lanový most Jižní spojka 001

Zatěžovací zkoušky tento víkend znovu uzavřou lanový most pro veškerou dopravu. Od soboty 3. srpna 2019 od 11:30 hodin až do neděle 4. srpna 2019 do 14:00 hodin by se řidiči měli inkriminovanému úseku v ideálním případě úplně vyhnout.

První srpnový víkend čeká řidiče dopravní omezení na Jižní spojce. Kvůli pokračující diagnostice Technická správa komunikací znovu uzavře lanový most, a to na nezbytně nutnou dobu 26,5 hodiny. Výsledky diagnostiky určí další postup při běžné údržbě a budou také podkladem pro budoucí opravy mostu. Současně TSK zkoordinuje práce na místech, kde nebude probíhat měření, aby provedla nutnou běžnou údržbu. Tím předejde případným dalším omezením v následujících měsících.

Objízdná trasa povede obousměrně ulicemi Švehlova a Průmyslová. Kritickými místy jsou křížení Průmyslové s Černokosteleckou ulicí a nájezd zpět na Jižní spojku ve směru na Štěrboholy. Stejně tak v opačném směru u podjezdu na ulici Průběžná. I za běžného provozu se jedná o složité křižovatky, kde se kříží více hlavních dopravních toků.

Lanový most v Hostivaři 007„Dopravní opatření z uzavírky mostu před deseti dny jsme následně vyhodnotili společně se zástupci města, zhotovitele i policie. Od 25. července je navíc uzavřen ze strany SŽDC podjezd v ulici Průběžná. Řidičům na objízdné trase přes Švehlovu tato uzavírka ovšem pomůže, když nebudou muset při nájezdu na Jižní spojku ve směru k Barrandovskému mostu dávat přednost tramvajím. Navrhli jsme přehlednější dopravní značení pro vedení dopravy ve dvou jízdních pruzích. Domluvili jsme se na ještě větším zapojení Policie ČR i Městské policie Praha a pro lepší orientaci jsme přidali další dopravní značení,“ uvádí generální ředitel TSK Jozef Sinčák a tisková mluvčí TSK Barbora Lišková doplňuje: „Zvolili jsme víkend, protože provoz je ve zvoleném čase zhruba o 30 % nižší než ve všední dny. Přesto se jedná o kolonu 70 000 vozidel, která by v řadě za sebou dosáhla z Prahy do Ostravy nebo z Prahy do Mnichova, a tu musí objízdná trasa pojmout.“ S ohledem na míru předpokládaných komplikací i na základě zkušeností s kolonami během uzavření mostu před deseti dny by si řidiči měli najít i jiné objízdné trasy a inkriminovanému úseku se úplně vyhnout.

Most, který nemá jméno

Lanový most na Jižní spojce, označovaný Y529, nemá oficiální pojmenování. Přívlastek lanový dostal jen kvůli svému vzhledu. Z pohledu techniků je toto označení navíc nepřesné, neboť se jedná o zavěšenou konstrukci. V evidenci TSK je most veden jako Y529 – SDO-ČSD přes Mitas. V minulosti najdeme i označení most přes vršovické nákladové nádraží. Vzhledem k tomu, o jak vytížený, a tím pádem i často skloňovaný pražský most se jedná, je to škoda. Technická správa komunikací se proto rozhodla spustit na Facebooku a Twitteru anketu, kde budou Pražané moci navrhnout nové jméno. Podrobnosti naleznete na sociálních sítích TSK.

Dopravní omezení

2. července až 16. srpna 2019: uzavírka levých rychlostních pruhů na mostě

od 3. srpna 11:30 hodin do 4. srpna 14:00 hodin: úplná uzavírka mostu

Objízdná trasa

  • přes ulice Švehlova a Průmyslová oběma směry

Zdroj: TZ TSK info