Z médií

Pátek byl pro příznivce dostavby Pražského okruhu malý svátek

26. 2. 2016 justice-626461_1920

Poslední únorový pátek udělal velkou radost všem, kteří již nad dostavbou Pražského okruhu lámali pomalu hůl. Nešlo sice ještě o laskavé pokývnutí hlavou ve směru od Evropské komise o nenutnosti opakovat celou EIA pro stavbu SOKP 511 znovu, ale svým významem to byla podobná zpráva.

Senát Městského soudu v Praze totiž zamítl žalobu na zrušení zásad územního rozvoje, která napadala současné trasování Pražského okruhu. S hlavním městem se soudily některé jeho městské části, středočeské obce a pár jednotlivců. Celý text žaloby (76 stran) je zde: Žaloba na SOKP

Výrok soudu okomentovala pro Český deník (zpravodajský portál ČTK – pozn. red.) předsedkyně senátu Viera Horčicová. „Ke zrušení zásad územního rozvoje by měl soud přistoupit pouze v případě nezákonného vývoje,“ řekla soudkyně. Podle soudu také prý nebyly námitky navrhovatelů úplné – nepřinesly například žádné posouzení toho, jak návrh aktualizace zásad územního rozvoje zasáhl jejich práva.

mapa-okruhu-odpůrci

Jedna z představ jiného trasování okruhu.

Žalobci pochopitelně z výroku soudu radost nemají, byť podobný rozsudek očekávali. Před čtrnácti dny totiž stejný soud zamítl podobnou žalobu, která se týkala plánované přistávací dráhy letiště v Ruzyni. V obou případech pak zástupci žalující strany zvažují podání mimořádného opravného prostředku – kasační stížnosti.
Podle žaloby chybí aktualizaci zásad (schválené pražským zastupitelstvem dne 11. 9. 2014) například posouzení jednotlivých variant, kudy by mohl okruh vést, aby byla vybrána ta nejméně problematická. Soudkyně ale dnes podle Českého deníku řekla, že ze zákona nevyplývá povinnost zpracovat více variant návrhu.

kopie (2) z Obrázek1

Čeho se snad nakonec dočkáme.

Na straně hlavního města je z rozhodnutí soudu znát úleva i radost. Advokát Pavel Uhl, který zastupoval Prahu, rozhodnutí soudu vítá. „Předpokládám, že základní spor je tímto v podstatě odklizen,“ uvedl pro Český deník.
Pro stejný zdroj pak se pak vyjádřil i náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), který řekl: „Je to dobrá zpráva, protože hrozilo další zdržení této mimořádně důležité stavby, která má již dnes výrazné zpoždění a kvůli jejímu nedobudování nemohla být zkolaudována Blanka. Musíme udělat vše proto, abychom dobudování okruhu, který staví stát, co nejvíce urychlili.“ Náměstek se nyní bude snažit získat podporu při vzniku samostatného zákona o okruhu. „V něm by bylo jasně stanoveno, jakým způsobem bude dostavba co nejdříve realizována,“ vysvětlit Dolínek.
V neděli nám pak náměstek primátorky ještě doplnil: „Jsem samozřejmě za verdikt soudu rád, ale od zásad územního rozvoje k dokončení Pražského okruhu to je sakra dlouhá cesta. Já pořád budu prosazovat, aby se kvůli celé stavbě okruhu přijal speciální zákon, který dá jasná pravidla a vše urychlí. Pokud budu v příští kompletní radě, chci zasedání zastupitelstva přesunout do obcí okolo SOKP 511, abychom šli za občany a všechno si na místě vyříkali. Jinak skončíme zase u nějaké žaloby, která nikomu nic dobrého nepřinese.“