Z médií

Severní část Regionální varianty Pražského okruhu se nelíbí středočeským starostům

16. 12. 2016 kopie z mapa TZ_silnicniokruh

Dokončení Pražského okruhu nemá problémy jen v jeho jihovýchodní části, tedy u stavby SOKP 511, spojující dálnici D1 a stávající část okruhu u Černého Mostu. Odpůrci současného trasování okruhu v jimi navrhované tzv. Regionální variantě Pražského okruhu rozčílili i druhou skupinu středočeských obcí a měst, kterým by vysunutí trasy okruhu na severu dál od Prahy vtrhlo do jejich územních plánů.

Starostům potenciálně ohrožených obcí vadí především nesoulad alternativní trasy a současných územních plánů. Jejich změna a rizika s jejich schvalováním by dokončení Pražského okruhu oddálilo o další i desítky let. To je pro ně nepřijatelné. Z těchto důvodů se starostové většiny nově ohrožených lokalit sešli k jednání v Líbeznicích.

A nebylo jich málo. Namátkou jmenujme představitele Tuchoměřic, Svrkyně, Větrušic, Husince, Bořanovic, Hovorčovic, Baště, Zlonína, Líbeznic, Měšic, Mratína, Kostelce nad Labem, Polerad, Brázdimi a Nové Vsi. Všichni mají oprávněné obavy z toho, co by znamenalo opuštění již naplánované trasy staveb SOKP 518, 519 i 520, které v podstatě „lížou“ okraj metropole ze severu.

Celý článek o setkání starostů a reakce některých z nich přinesl server Mělnicko v článku na odkazu ZDE . Zajímavá je v něm i pasáž o posouzení záměru regionální varianty týmem dopravních odborníků z ČVUT. Shrnuto v kostce – vysunutí okruhu hlouběji do Středočeského kraje přestane řešit problémy metropole, která rychle dokončený celý Pražský okruh potřebuje jako sůl. Zmíněno je i neúnosné zdržení v souvislosti nutností měnit územní plány.

Zdroj: Mělnicko

mapa TZ_silnicniokruh mini 96