Aktuálně

ViaRodos vám na dálnicích určitě pomůže, a nejen na nich…

9. 11. 2015 dálnice D1 010

Také patříte k nemalé skupině řidičů, která v pátek bedlivě poslouchá rozhlas, aby se dozvěděla, zda je cesta na chatu či chalupu volná a podobně pak v neděli před návratem domů? Pokud ano, tak máme pro vás zajímavé řešení bez rozhlasu. Vystačíte si totiž jen s chytrým telefonem.

Naše redakce čistě náhodou objevila velmi zajímavé webové stránky, které řadě z vás (nás) dokážou pomoci. Do ostrého provozu vstoupily letos v únoru a příliš propagandy nepobraly. Možná proto, že jde o trošku specializovanou věc, která asi očekává, že se dobré zboží propaguje samo, ale máme pocit, že je tomu přece jenom třeba trošku pomoci.

 

dálnice D1 044O co vlastně jde?

V rámci superpočítačového centra IT4Innovations Vysoké škola báňská – Technické univerzity Ostrava byl vyvinut Dopravní informační systém ViaRodos, který je nyní připraven pomoci všem řidičům v České republice.
Do samotného systému neustále proudí anonymizovaná data od 130 tisíc vozidel, osazených satelitní jednotkou, dále pak z 256 mýtných bran, dopravních detektorů, okolo 4 milionů SIM karet a velkého počtu dopravních kamer. Systém data „zchroustá“ a skoro v reálném čase (aktualizace výstupů je po 30 vteřinách) je nabídne řidičům (ale i dispečerům) v přehledné formě pomocí grafů či mapek. Jen si musíte uvědomit, že pojem staničení v popisech je vlastně kilometráž a ošklivý pojem kongesce je zácpa :-)

Co na výstupu uvidíte?

Začněme úvodní přehledovou stránkou, kterou najdete na odkazu ZDE . Autoři sice říkají, že je pro její sledování nutné rozlišení alespoň 1280 x 800 bodů, ale jak jsme zjistili, tak si s ní poradíte i na chytrém „číňanovi“ s 850 x 480 pixlů, pravda, ale není to úplně ono. Ale hlavní je, že opravdu nemusíte sedět u počítače a data se vám do mobilu nahrávají docela svižně. Již z úvodní stránky pak získáte jistý přehled, jak to v daném čase na vybraných silnicích vypadá.

rodos 06

Dále si pak můžete kliknutím zvolit, která silnice vás zajímá blíže. Na výběr máte například dálnice D1, D2, D3, D5, D8 a D11 a dále pak mnoho rychlostek R. Z našeho „pražského“ pohledu je příjemné, že je tam prakticky vše, co do Prahy a z ní vede. Najdete zde samozřejmě i Pražský okruh – tedy R1

rodos 05

Na konkrétní komunikaci je pak již informací podstatně více. Z našeho pohledu je asi nejdůležitější barva. Jak uvidíte červenou, tak je někde v daném úseku problém a příliš to tam nejede. Pokud vám nestačí informace o tom, jakou rychlostí se úsek projíždí a jaké zpoždění můžete nabrat, tak si můžete dále kliknout na barevné obdélníčky na „žlutými“ kilometrovníky a vyskočí na vás další okénko s podrobnějšími informacemi (např. historie průjezdnosti za posledních 30 minut a pokud jsou v úseku kamery, tak i obrázek z nich).

rodos 2

Velmi šikovná je i další stránka, která sice neoplývá zářnou grafikou, ale je pro Pražany velmi zajímavá. Pomocí barev na ní zjistíte, jak se jezdí na páteřní síti komunikací v Praze a má možnost volby i zacílení na střed města. Jistou vadou na kráse je absence Blanky, ale o té se ví, že zatím jezdí docela slušně…

pha kong 01

Nezbývá než věřit, že se tento systém bude postupně zlepšovat a nezajde na úbytě, tedy na chybějící finance. Roční provoz stojí údajně okolo 60 milionů korun, z nichž velkou většinu tvoří právě finance na sběr dat, které zatím centrum dostává zdarma.
Nicméně, kdyby se náklady rozpočítaly na naše aktivní řidiče, tak by si musel každý z nich ročně odpustit jedno pivko, což by zase asi nebyl takový problém, že?

Pokud chcete vědět od Centru pro rozvoj dopravních systémů více (odtud se vzal Rodos), tak se jukněte na odkaz ZDE .

dálnice D1 030